Bizi Arayın:
0252 316 49 19

KÜLLİYE ve TOKİ’YE KARŞI BİR PARTİ İMZA VERMEDİ…

https://www.bodrumgundem.com/2016/05/23/kulliye-ve-tokiye-karsi-bir-parti-imza-vermedi/


Bodrum Kent Konseyi “Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” adı altında başlatılan imza kampanyasında 19 bini elektronik ortamda, 15 bini ise ıslak imza olmak üzere, toplamda 34 bin imza toplandığı açıklandı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

“Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” adı altında başlatılan imza kampanyasının sona erdiğini ve çok sayıda yurttaşın bu kampanyaya destek verdiğini ifade eden Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu “Kent Konseyinin kentimize sahip çıkmak adına yaptığı etkinlikler devam etmektedir.” dedi.

BİR PARTİ İMZAYA DESTEK VERMEDİ…

Bodrum Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi Yaman Olgaç tarafından okunan basın açıklamasında, 44 kurum ve 5 parti ilçe örgütü de metni imzaladığını, bir tanesi hariç mecliste yer alan tüm partilerin imzası olduğunu özellikle vurgulayan Olgaç basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bildiğiniz gibi Mart ayında, Ortakent Yahşi Yalısında Dini Tesis ve Kültür Merkezi yapılması projesi ortaya çıkmıştı. Kent Konseyi olarak TOKİ projeleri ile birlikte Bodrum Kimliğini çok değiştireceğini düşünerek, bu değişikliğin tartışılması için tüm paydaşlarımıza ve Bodrum halkının katılımına açık olağanüstü genel kurul düzenlendik. 12 Nisan 2016’daki Genel Kurul’da bu iki projeye de karşı çıkılmasına ve bu amaçla yapılacak çalışmaların planlanması için bir çalışma grubu kurulmasına karar alındı. Kurulan çalışma grubu Bodrum’un belki de tüm Kent Konseylerinin tarihindeki en geniş katılımlı çalışma grubu oldu.”

15 BİN ISLAK, 19 BİN ELEKTRONİK İMZA TOPLANDI…

“Bodrumlular Bodrum’a Sahip Çıkıyor” adı altında başlatılan imza kampanyası, 15 Mayıs’ta son bulduğunun bilgisini veren Olgaç açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu masalarda ve dolaşarak elden ele toplanan ıslak imzalarımızın sayısı 19.016

Ayrıca elektronik ortamda toplanan imzalarımız da 14.941 adet. Yanı sıra, aşağıda ismini gördüğünüz 44 kurum ve 5 parti ilçe örgütü de metnimizi imzalamıştır. Bir tanesi hariç mecliste yer alan tüm partilerin imzası vardır. Şimdi 33.957 kişinin ve bütün bu kurum ve kuruluşların görüşleri önemsenmeyecek bir konu mudur, buna Ortakent’te Külliye, Mumcular’da TOKİ yapmak isteyen, izin verenler düşünecek ve karar verecektir.”

DENİZİN KIYI KENAR ÇİZGİSİNİ DEĞİŞTİRECEK YATIRIMLAR İSTEMİYORUZ!

İmza kampanyasında aktif görev alan yurttaşlardan Demet Köklükaya sözü alarak basın açıklamasına “Bizler imza metnimizle: “Bodrum, dünyanın ortak kültürel, tarihi ve doğal değeridir ve öyle kalmalıdır.” dedi.  Demet Köklükaya konuşmasında şu görüşlere yer verdi;

Bodrumlular Bodrum’a sahip çıkıyor” Bodrum kimsenin tapulu malı değildir, bu topraklarda yaşayan herkesin söz hakkı vardır.“Mera alanlarına ve verimli tarım topraklarına toplu konut inşaatları istemiyoruz! Orman alanlarına yeni turizm tahsis alanları istemiyoruz! Denizin kıyı kenar çizgisini değiştirecek yatırımlar istemiyoruz! Hazine arazilerine külliye istemiyoruz !” dedik. Bu yerler; havamız,suyumuz, gıdamızdır. Bu yerler; bizlerin tüm canlılar ile birlikte yaşam alanlarımızdır. Doğayı ve doğal varlıklarımızı rahat bırakalım, Merkezi yönetimden doğru yerler ve doğru ölçekler saptanana kadar bu projelerden vazgeçilmesini talep ediyoruz.”

Daha sonra basın açıklamasının okunmasına Yaman Olgaç tarafından devam edildi. Olgaç açıklamalarına şöyle devam etti; “Daha fazla geç kalmadan, geri dönülmez kalıcı tahribatları büyütmeden, “Bodrum ‘u devam ettirecek nitelikleri tehlikeye atmadan mutlak önlemler alınmalıdır. Kanun koyucu örnek davranış göstererek bu yönde çaba göstermeli, yasaları gözden geçirmeli, koruyucu olmalıdır.”

“YÜRÜTMENİN DURDURULMASI”KARARINI BEKLİYORUZ…

Ortakent’te inşaat çalışmaları hala sürdürülmekte olduğunun ve Ortakent-Yahşi’de Dini Tesis alanında yapılan hafriyat çalışmalarının, daha fazla ağır ve kalıcı tahribata yol açmaması için, Şehir Planlamacıları Odası’nın açtığı davaya, imzalar ile birlikte dahil olarak, acilen “Yürütmenin durdurulması” kararını talep ettiklerini kaydeden Olgaç açıklamasını şöyle tamamladı; Bodrum’da aslında Mayıs başında başlaması gereken inşaat yasağı her zamanki gibi bürokratik süreçlerin tamamlanmaması, belki de özellikle geciktirilmesi nedeni ile hala başlamamıştır. Bu boşluktan yararlanarak sürdürülen çalışmalara projeden vazgeçilene – inşaat yasağı çıkana veya mahkeme kararı verilene kadar özellikle mülki amirin ve yerel yöneticilerin engel olması gerekmektedir. Bodrum Müftülüğü ile görüşerek, dialog yollarını aradık. Şimdi de, Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile görüşeceğiz. Olmadı, Ankara’ya Bakanlığa kadar gideceğiz. Bodrum Kent Konseyi olarak, Bodrum’a sahip çıkmaya devam edeceğiz. Etkinliklerimiz de bitmedi, devam ediyor, edecek.”

Bodrum Kent Konseyi olarak, 28 Mayıs’ta Bodrumlu Sanatçılar Belediye Meydanında “Bodrumlular Bodrum’a sahip çıkıyor” konseptli yelken ve tuvalleri ile bir performans sergileyeceklerinin de duyurusu yapıldı.

34 bin imzanın toplandığı “İmza Kampanya Metni” şu şekilde.

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin; sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının; kurum ya da kişilere tahsis edilmesine, imara açılmasına karşıyım.

2) İmara açılmış alanlarda, imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyorum.

3) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyım.

Ortakent -Yahşi Yalısı Mevkiinde Dini Tesis ve Kültür Merkezi ile Karaova’da yapılması planlanan TOKİ konutlarını istemiyorum

“Bodrumlular Bodrum’a sahip çıkıyor”İmza Kampanyasına ise şu kurumlar destek verdi;

BODRUM TİCARET ODASI (BODTO) – BODRUM DENİZCİLER DERNEĞİ-DENİZ TİCARET ODASI BODRUM ŞUBESİ -ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI-İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (İMO)-JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI-ALEVİ BEKTAŞİ DERNEĞİ-BANK-EV SİTESİ-BİTEZ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA DERNEĞİ (BİTAV)-BİTEZ BLD.YELKEN KULÜBÜ-BODRUM FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ (BODFAD)- BODRUM HALİKARNAS TEMAD-BODRUM KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ- BODRUM DOĞA SPORLARI KULÜBÜ (BODOSK)-BODRUM KLASİK MÜZİK DERNEĞİ-BODRUMART SANAT VE KÜLTÜR DERNEĞİ-BODRUM OTELCİLER DERNEĞİ (BODER)-BODRUM ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ (BODTÜM)-BODRUM TOHUM DERNEĞİ-BODRUM TURKUAZ DERNEĞİ-BODRUM TÜRK SANAT MÜZİĞİ DERNEĞİ-CUMHURİYET HALK EVLERİ DERNEĞİ-ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BODRUM ŞUBESİ-ENGELLİLER MECLİSİ-GÜMÜŞLÜK ÇEVRE KORUMA-KÜLTÜR SANAT EĞİTİM DERNEĞİ (GÜMÜŞ ÇEVRE)-GÜMÜŞLÜK MAHALLE MECLİSİ-GÜNDOĞAN KIZILBURUN SAHİL-ÇEVRE DÜZENLEME DERNEĞİ (SAÇEV)-GÜNDOĞAN MAHALLE MECLİSİ-HERODOT ÜÇÜNCÜ YAŞ AKADEMİSİ-KADIN MECLİSİ-KARYA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ (KARSANAT)-KÜLTÜR SANAT MECLİSİ-SÖZLÜ TARİH GURUBU-TEMA VAKFI BODRUM GÖNÜLLÜLERİ-TORBA KOYU DERNEĞİ-TURGUTREİS MAHALLE MECLİSİ-TURMEPA-ZEKİ MÜREN DERNEĞİ- CUMHURİYET HALK PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-ÖDP BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-YEŞİLLER SOL GELECEK PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ…Haberler