Bizi Arayın:
0252 316 49 19

Baro ve Kent Konseyi Şikayetçi Oldu!

https://kenttv.net/baro-ve-kent-konseyi-sikayetci-oldu

Bodrum’da bir köpeği pompalı tüfekle vurup köpeğin cansız bedenini çöpe attığı gerekçesiyle F.Ç. isimli şahsın ifadesi alınarak hakkında soruşturma başlatıldı. Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Arzu Ayyıldız ise köpeği vuranın F.Ç. olmadığını, F.Ç.’nin olayın faili oğlu yerine suçu üstlendiğini iddia etti.

22 Nisan 2020 18:001   

Konacık Gazderesi Caddesi’nde yaşanan olayda, bir süredir bölgede hayvanseverlerin baktığı yetişkin bir köpek, av tüfeği ile vurularak cansız bedeni çöpe atıldı. Köpeğin vurulup sürüklendiği yerler ise kan gölüne döndü. Gazderesi’nde ikamet eden F.Ç. adlı şahıs, olayın şüphelisi sıfatıyla Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi. 

SİLAHINA EL KONULDU

İfadesinde köpeğin sahibi olduğu keçi sürülerine 2 kez saldırdığını, son olay öncesinde de keçi yavrularından bir tanesini yaralaması üzerine korkutmak için tüfekle havaya ateş ettiğini iddia eden F.Ç., köpeğin üzerine doğru gelmesi üzerine de tekrar ateş etmek zorunda kaldığını söyledi.

Şahıs hakkında genel güvenliği bozmak ve meskun mahalde silah atmaktan dolayı soruşturma başlatıldı. Olayın gerçekleştirdiği silaha ise el konuldu. 

“3 KİŞİDEN ŞİKAYETÇİ OLDUK!..”

Öte yandan Muğla Barosu ve Bodrum Kent Konseyi Hayvan Hakları Komisyonları da olayla ilgili devreye girdi. Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Avukat Arzu Ayyıldız, Kent Haber’e yaptığı açıklamada, güvenlik kamerası kayıtlarını incelediğini ve görgü tanıklarını dinlediğini dile getirerek, olayı gerçekleştiren şahsın C.Ç. olduğunu söyledi. 2 görgü tanığının da köpeği vuran şahsın C.Ç. olduğuna dair ifade verdiğini, 1 kişinin daha ifade vereceğini dile getiren Ayyıldız, F.Ç., oğlu C.Ç. ve otomobille bölgeye gelerek silahı getirdiği tahmin edilen kadın hakkında şikayetçi olduklarını anlattı. Avukat Arzu Ayyıldız şöyle konuştu:

“Köpek, buraya 11 Nisan’da geldi ve hayvanseverler tarafından beslenmeye başladı. Labrador kırması erkek bir köpek. Burada yeri var, diğer köpeklerle beraber yaşıyor. Burada genellikle başında çoban olmayan bir keçi sürüsü var. Kamera kayıtlarında saat 18.10 civarında köpeklerin oraya doğru koştuğu görülüyor. Kamera orayı tam olarak görmüyor ama koşuşturmalar, keçilerin sahibinin oraya gittiği görülüyor. Keçinin bir tanesi hafif bir şekilde yaralanıyor. Hayvanseverler de ‘Biz bunu tedavi ettirelim’ diyorlar. Fakat çoban, hayvanseverlere yaranın çok önemli olmadığını söylüyor. Fakat ondan sonra köpeği kovalamaya başlıyor. Köpek can havliyle oradan kaçıyor ve güvenli bölgesine geliyor. Burada su içiyor. O sırada esmer bir kadının kullandığı siyah bir otomobil buraya geliyor. Sonra arabayla birlikte köpeği kovalamaya başlıyorlar. Bunların hepsi kamera kayıtlarında tespit edilmiş durumda. Sonra köpeğe bir el ateş ediyor. Köpek ölmüyor. Biraz daha can havliyle koşturuyor. Tam ağacın dibinde bu sefer köpeğin boynuna sıkıyor. Öldükten sonra sürükleyerek götürüp çöpün içine atıyor ve siyah arabaya binip hızlı bir şekilde olay yerinden uzaklaşıyor. Görgü şahitleri var. Çok net olarak olayı gören kamera kayıtları var.”

“BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ!”

Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkan Yardımcısı Avukat Arzu Ayyıldız, sözlerine şöyle devam etti:

“Köpeği ben öldürdüm’ diyen şahıs, aslında köpeği öldüren şahsın babası. Çünkü ruhsatlı silah ona ait. Biz hem Muğla Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak hem de Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu olarak şikayetlerimizde bulunduk. Dün geceden beri delil toplama üzerine çalışıyoruz. Kamera kayıtlarına ulaştık, tanıklarla tek tek konuştuk. Bir kısmı ifade verdi, bir kısmı da verecek. Delillerimizi toplayıp tekrar savcılığa sunacağız. Bu işin peşini bırakmayacağız. Masum canların failleri meçhul kaldıkça bu katiller cesaretleniyor. Cezalandırılmaları lazım, suç işlediklerini bilmeleri lazım. Ayrıca köpeğin vurulduğu yer yerleşim bölgesi. Çoluk çocuk var. Çocuklar kapının önünde oynarken silah sıkılıyor ve yere doğru ateş ediyor. Sekip bir çocuğun da başına gelebilir, bir insan da ölebilir. Bunlar ellerini kollarını sallaya sallaya silahla dolaşamamalılar” dedi.

Vatandaşın ifadesindeki iddiaları ile ilgili de konuşan Ayyıldız, “Keçilerimi daha önce de parçaladı diye bir iddiası var. Fakat o da doğru değil, bu köpek buraya 11 Nisan’da gelen bir köpek ve herhangi parçalanan bir keçisi de yok. Daha önceden böyle bir şikayeti de yok. Evet, dün keçinin bir tanesi yaralanıyor ama hafif bir şekilde yaralanıyor. Fakat ne oldu da yaralandı, o kameralara yansımıyor. Zaten o sırada keçilerinin başında değil, direk gelir gelmez köpeği kovalamaya başlıyor” dedi. Haberler