Bizi Arayın:
0252 316 49 19

Muğla'da İlk İmzayı Aras Attı!..

https://kenttv.net/muglada-ilk-imzayi-aras-atti

Bodrum'un geçmişten gelen değerlerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Bodrum Belediyesi, küresel ölçekte bir sözleşmeye imza attı. Şuana kadar Türkiye genelinde sadece 23 belediye başkanının imzaladığı 'Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi'ni Muğla'da imzalayan ilk başkan Ahmet Aras oldu. Aras, "Nihai hedefimiz, Bodrum’un daha yaşanabilir, temiz ve çevreye duyarlı bir kent olmasıdır" dedi.

7 Kasım 2020 13:192      

İlçede, sera gazı salınımını azaltmayı, sera gazı envanteri ve iklim değişikliği eylem planı hazırlanmasının önünü açan sözleşme Bodrum Belediyesi Toplantı Salonu'nda Başkan Ahmet Aras, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Kent Konseyi İklim Krizi Temsilcisi Yasemin Sayıbaş Akyüz ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla imzalandı. 

İmza törenine katılan Bodrum Kent Konseyi İklim Krizi Temsilcisi Yasemin Sayıbaş Akyüz, belediyenin çevre ile ilgili çalışmalarını ciddiyetle takip ettiklerini ve çok değerli bulduklarını belirterek, atılan bu imzanın uluslararası arenada ciddi karşılık bulacağını ifade etti.

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ise Belediye ile her zaman uyum içinde çalıştıklarını ve çevre ile ilgili bundan sonraki projelerde de dayanışma içinde çalışacaklarını söyledi.  

Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesine bugüne kadar Türkiye'de sadece 23, Muğla'da ise ilk imza atan belediye olduklarını belirten Başkan Ahmet Aras, insana, doğaya ve yaşayan tüm canlılara saygılı belediyecilik anlayışıyla hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi. Çevre odaklı ve çağdaş bir belediyecilik hedefi için önemli bir adım daha atıldığını ifade eden Başkan Aras konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Bodrum Belediyesi olarak, Avrupa Komisyonu tarafından yürürlüğe konan ve sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen Başkanlar Sözleşmesi’ne Compact Of Mayors imzamızı attık. Bu imzayla, kentimizdeki sera gazı salınımını azaltmayı, sera gazı envanteri ve iklim değişikliği eylem planı hazırlamayı taahhüt ediyoruz. Nihai hedefimiz, Bodrum’un daha yaşanabilir, temiz ve çevreye duyarlı bir kent olması." 

İmzalanan sözleşme ile küresel iklim değişikliğini önlemek adına yapılan çalışmalara Bodrum Belediyesi'nin de katkı vermeyi taahhüt ettiğine dikkat çeken Başkan Aras, "Küresel iklim değişikliği, insan faaliyetlerinden kaynaklı sera gazı konsantrasyonunda artışın bir sonucudur. Sıcaklıkların yükselmesi, yağış döngülerinin değişmesi, doğal afetlerin sıklığı, küresel ısınmanın getirdiği olumsuzluklar. Ne yapacağız? İlk iki yıl, Bodrum ölçeğinde Sürdürülebilir Enerji Eylem Planları hazırlayacağız. Bu konuda Kent Konseyimizle birlikte inisiyatif alıyoruz" dedi.  

SERA GAZI SALINIMININ YÜZDE 40 AZALTILMASI HEDEFLENİYOR

Bodrum’da, 2030 yılına kadar sera gazı salınımını en az yüzde 40 oranında azaltılmasının hedeflendiğini açıklayan Belediye Başkanı Ahmet Aras, ayrıca sürdürülebilir enerji için "İklim Eylem Planını" hazırlamaya başladıklarını söyledi. Başkan Aras, "Yapacağımız eylem planı; kentsel planlamadan, arazi kullanımına, yerel enerji kaynaklarından belediye yapılarının yenilenebilir enerji ile donatılmasına kadar geniş bir alanı kapsıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını destekleyeceğiz. Belediye olarak bu yönde projeler geliştireceğiz" dedi. 

Bodrum’da yaşayan vatandaşların, esnafların, işletmelerin ve sivil toplum örgütlerini de bu çabaya destek olmaya davet eden Başkan Aras, "Çocuklarımıza güvenli ve sağlıklı bir gelecek, yaşanabilir bir dünya, temiz ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak için sorumluluklarımız var. Biz Belediye ve Kent Konseyi bileşenleri olarak üzerimize düşeni yapacağız" diyerek sözlerini tamamladı. 
 Haberler