Bizi Arayın:
0252 316 49 19

Bodrum’da kente karşı suç işleyenleri açıklayacaklar

Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz “Kentsel mekana, kentin tüm tarihi, doğal değerlerine, çevreye, ekolojik yaşama, kentin toplumsal yaşamına, tüm canlılarıyla birlikte kentli haklarına, adaletli bir kent yaşamının sürdürülmesine doğrudan ve/veya dolaylı olarak zarar veren, hakkın kullanımını engelleyen eylem ve uygulamaların kente karşı işlenen suçlar olarak tanımlıyoruz, ya sorunları çözeceğiz yada suç işleyenleri açıklayacağız” diye konuştu. Bodrum Kent Konseyi bugün yaptığı basın açıklaması ile  “Her ay yaşadığımız kente karşı işlenen suçlar” başlığıyla basına ve kamuoyuna açıklama yapma kararı alındığını açıkladı. Kent Konseyi binası önünde yapılan açıklamada kentsel mekana, kentin tüm tarihi, doğal değerlerine, çevreye, ekolojik yaşama, kentin toplumsal yaşamına, tüm canlılarıyla birlikte kentli haklarına, adaletli bir kent yaşamının sürdürülmesine doğrudan ve/veya dolaylı olarak zarar veren, halkın kullanımını engelleyen eylem ve uygulamaların kente karşı işlenen suçlar olarak tanımlandığını belirten Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, bundan sonra her ayın son Çarşamba günü kente karşı suç işleyenleri kamuoyu ile paylaşacaklarını söylediler.

HER AY DÜZENLİ OLARAK KENT SUÇLARINI AÇIKLAYACAĞIZ
Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz “Bu açıklamalar, bazıları önceden bilinen bazıları hiç bilinmeyen suçlarla ilgili olacak. Bunların bilgi, belge ve görselleri ile kayıtlara geçmesini istiyoruz. Bu konuda görevli olan her mercideki vatandaş, görevini yerine getirsin. Kentimiz, yaşamımızı hep beraber koruyalım. Her ay düzenli olarak kent suçlarını açıklamaya devam edeceğiz. Bu ay için kıyı işgalleri ve Gavakderesi ile ilgili bilgilendirmelerimiz olacak.” Diye konuştu. Kıyı işgalleri ile ilgili açıklama yapan Yürütme Kurulu Üyesi Feyha Karslı, kıyı işgallerinin giderek arttığını ve ilgili kurumların üzerine düşeni yapmadığını belirterek

“Bodrum Yarımadası’nın kıyılarında işletmeler, kişiler tarafından kıyı işgallerinin yıllardır artarak sürdüğü ve vatandaşın Anayasal hakkı olan kıyılara erişimde, kullanımda engellemeler, sorunlarla karşılaştıkları, kıyıların kullanılamadığı, Bodrumluların ve tüm kurumların bildiği bir gerçektir. Bugün kıyılarda gerek işletmelerin, gerek sitelerin ya da kişilerin yaz hazırlıkları kapsamında şezlong, masa, muhtelif engeller koyarak, iskeleler yaparak, dolgular yaparak bu işgallere devam ettiğini gözlemliyoruz. Kesinleşmiş mahkeme kararlarına rağmen sonuç alamıyoruz. Yol kat edemiyoruz. Bir turizm kenti olan, hatta turizm markası iddiasındaki Bodrum için söyleyebileceğimiz tek şey Sürdürebilir Turizm, Sürdürebilir Yaşam, Çevre ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

Yürütme kurulu üyelerinden Umay Karabaş da son dönemde hafriyat dökümü ve kundaklama sonucu yangının çıktığı Dereköy Gavakderesi ile ilgili açıklama yaparak “Verilen cezalar hiçbir işe yaramıyor. Bodrum, son su tutma havzasını göz yumula yumula kaybediyor. Hepimiz kaybediyoruz.” Dedi.


Haberler