Bizi Arayın:
0252 316 49 19

Davet edilmedikleri forum için ağır konuştular

https://www.bodrumgundem.com/2021/06/14/davet-edilmedikleri-forum-icin-agir-konustular/

Davet edilmedikleri forum için ağır konuştular

Bodrum Kent Konseyi ve MUÇEP bileşenleri 10-12 Haziran tarihleri arasında turizm sektörü liderlerinin bir araya geldiği ”Global Tourism Forum – Bodrum Summit” toplantısına davet edilmedikleri için Bodrum Belediyesini eleştiri bombardımanına tuttular.

Bodrum Gündem Haber

Kent Konseyi ofisi önündeki açıklamayı Çevre ve Ekoloji Meclisi Sözcüsü Feyha Karslı  açıklamasında Bodrum Kent Konseyi olarak öncelikle davet almadıklarını belirtirken, talepleri doğrultusunda daha sonra davet aldıklarını bu sefer de kendilerine söz verilmemesinden ötürü forumu eleştirdiklerini ifade etti. Karslı açıklamasında “ 11.06.2021 tarihinde GT forumunda sözümüz olduğunu fakat davet almadığımız eleştirilerimizi Bodrum Belediye Başkanlığına ilettik. Bunun üzerine foruma katılımımız için aynı gün davetiye iletildi. Ancak,  Bodrum Kent Konseyi olarak  ‘sözümüzü’ iletmek için katılmak isteğimizde ısrarcı olduk.  Forum boyunca talebimizi tekrar tekrar ileterek bekledik. Ancak yanıt alamadık. “ dedi.

Kent Konseyi’nden yapılan açıklamada, forum kapsamında yapılan Anthaven Projesi içerisindeki Radisson Collection Hotel’in açılına da sert tepki gösterildi.

Açıklamadan bazı başlıklar şöyle;

12 haziran cumartesi günü ise forum kapsamında ilan edilen dışında yürütülen programda  izlediklerimiz canımızı sıktı, vicdanımızı yaraladı ve bizleri kızdırdı.

Forum katılımcıları hep birlikte  Aspat koyunda bulunan Ant Yapı tarafından yapımı sürdürülen Anthaven projesi içinde yer alan Radisson Collection Hotel’in açılışını yaptılar.

Bu projenin doğal ve arkeolojik sit alanlarında , kıyıda, azmak, flora ve faunada yaratacağı tahribat ve olumsuzluklar sebebiyle ileri sürülen itirazlara rağmen Muğla Valiliği 21.06.2018 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı verdi. Bu ÇED gerekli değildir kararının iptali için TMMOB Bodrum İKK tarafından dava açıldı. Dava sonucunda ÇED gerekli değildir kararı iptal edildi. TMMOB Bodrum yöneticisi arkadaşlarımız bugün burada olamadılar ama dava süreciyle ilgili detaylı bilgilendirmeyi en kısa sürede yapacaklarını  ilettiler.

Dava dosyasındaki bilirkişi ve ek bilirkişi raporlarından bazı başlıkları aktarmak istiyoruz;

 • Proje Tanıtım Dosyasında ( PTD) bulunmamakla birlikte basına lanse edilen projesinde binalar arası kanallar yapılacağı, yani ptd dosyası ile fiili uygulamalar arasında fark var,
 • Alanın bir tatlı tuzlu su azmak habitatı olduğu ve bu habitat tipinin AB habitat sınıflama sistemi Natura 2000 e göre korumada öncelikli habitatlar arasında yer aldığı,
 • Ayrıca alanın Bodrum yarımadasında bulunan iki önemli doğa alanından birinde yer aldığı,
 • Ancak PTD floristik anlamda eksik olduğu, flora bakımından pek çok türün listede bulunmadığı
 • Dava konusu alanın kuzeyinde bulunan fayın depremsellik ve aktiflik açısından incelenmesi gerektiği, yüksek kotlardan kaya yuvarlanmasına karşı önlem alınması gerekebileceği,
 • Dava konusu projede inşaat faaliyetine ÇED gerekli değildir kararından önce başlanmış olduğunun anlaşıldığı,
 • PTD kapsamında verilen taahhütlere uyulmadığı,
 • Projenin kentin savunma bütünlüğünü oluşturan azmağa yapılan müdahalenin kentin yalnızca orijinal antik peyzajını bozmakla kalmayıp , aynı zamanda kent savunmasının bir parçası olan azmağın özeliğini yitirmesine de neden olması,
 • Projenin Arkeolojik Sit sınırına dayanan yapılaşmasının, antik kentin batıdan algısını doğal peyzajını doğrudan etkilerken,
 • Davaya konu parsellerden tarımsal açıdan önemli olan ve 5403 sayılı yasaya göre mutlak tarım arazisi olarak sınıflandırılan 6 nolu parsel içerisindeki binalar arasında tesis edilen ızgara şeklindeki kanalların dava dosyasında sunulan belgelerden DSİ taşkın koruma projesi ile ilişkisi olmadığı,

Olarak belirtilmiştir.

Cumartesi günü bu projenin açılış programında Bodrum Belediyesi’nin bir çalışanı sunuculuk yaptı. Hukuksal açıdan devam eden sürece rağmen, çevresel etkisinin büyüklüğü bilirkişi raporlarıyla tespit edilen bu projenin açılışı ise  “ doğa dostu, çevre dostu “ diye tanıtılarak AKP Muğla milletvekili, Bodrum Kaymakamı , Bodrum Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcısı,  bazı CHPli Belediye Meclis Üyeleri ve forum katılımcıları ile yapıldı.

Bodrum’da Merkezi ve Yerel yönetim eliyle; “Doğanın, tarihin, kültürün umarsızca yok edilişinin taçlandırıldığı” bir gün olarak  12 Haziran’ı unutmayacağız, unutturmayacağız.

Ve merak ediyoruz acaba foruma Yurt dışından katılan katılımcılar doğa dostu, çevre dostu diye tanıtılan bu tesisin açılışını yaparlarken gerçekleri biliyorlar mıydı?

GTF ( World Tourism Forum) bildiğiniz gibi İngiltere merkezli olarak Bulut Bağcı tarafından kuruluyor ve ilk organizasyon 2015 yılında İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Bulut Bağcı organizasyonu şöyle tanıtıyor “ hem Türkiye’ye yatırım , hem iş insanlarına yatırım için yeni pazarlar. “ Şimdi Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’a soruyoruz ve kamuoyuna açıklama bekliyoruz;

 • İçinde bir otelin açılışının da yapıldığı GTF Bodrum toplantısında Belediyenin sponsorluğunun kapsamı detaylı olarak nedir?
 • GTF organizasyonu Bodrum’da ne amaçla düzenlendi, program kimlerin eseri, sürecin ve bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz.
 • 12 haziran’da Hukuksuz süreci ve işlemleri mahkeme kararı ile belirlenmiş bir otelin açılışında belediye personelinin sunuculuk yapmasına cevabınız nedir?
 • Bodrum Belediyesi’nin bu otelin açılışında Başkan, Başkan yardımcısı ve bir kısım meclis üyeleriyle yer alması, belediye personeline sunuculuk yaptırılması dikkate alındığında bu açılışta Belediye’nin böylesine bir katkı sağlamasının ve katılımının karar sürecinin detaylı olarak paylaşılmasını istiyoruz.
 • Bu otelin açılışında Bodrum Belediyesinin sponsorluğu oldu mu?Haberler